FINDIĞI DALDAN DEĞİL YERDEN TOPLAYIN UYARISI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık hasadı öncesi önemli uyarılarda bulundu.

Özellikle emanet uyarısı yapan Karan, fındığın yerden hasat edilmesi gerektiğinin ise altını çizdi. Giresun’da 2017 yılı fındık hasadı sahil kesimlerde resmi olarak 6 Ağustos Pazar günü başlıyor. Üretici hasat için gün sayarken Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, hasat ve sonrası uyulması gereken konularda önemli uyarılarda bulundu.

Üreticileri alın terlerine sahip çıkmaya davet eden Karan, üreticinin üreticiden başka dostu olmadığını ifade etti.

“EMANETE BIRAKILAN BİR KİLO FINDIK ÜRETİCİNİN ALEYHİNEDİR”

Karan, her sezon öncesi tüm uyarılara rağmen bir türlü önüne geçilemeyen ve fındık fiyatının düşmesinde büyük rol oynayan emanet konusuna üreticilere bir kez daha çağrıda bulunarak, “Kesinlikle ve kesinlikle ürününüzü emanete bırakmayın” dedi.

Emanete bırakılan bir kilo fındığın bile üreticinin aleyhine olduğunu belirten Karan şöyle konuştu; “Bölge halkı olarak bir yıl boyunca dalın ucundaki fındığa bakıyoruz. Bin bir zahmetle bir araya getirdiğimiz ürünümüzü yok pahasına satmamak ve gerçek değerinde satmak için kesinlikle ve kesinlikle emanete bırakmamalıyız. Fındık üreticileri olarak geçtiğimiz yıllarda emanete bırakılan fındıkların faturasını en ağır şekilde gördük.

Geçen sezon serbest piyasada fındık fiyatı 15 lira seviyelerinde işlem görürken ürününü emanete bırakan çoğu üreticimiz 2-3 ay sonra 11-12 liradan ürününü bozdurmak zorunda kaldı. Bundan kim karlı çıktı tabi ki alıcılar. Aradaki 3-4 lira alıcının cebine gitti. Çünkü o emanete aldığı fındığı anında paraya çevirdi. Artık üreticilerimiz şunu çok iyi idrak etmelidir; emanete bırakılan fındık çok para edecek diye bir şey yok. Emanete bırakıla fındık aksine fiyatın düşmesine neden olmaktadır. Bunu aslında üreticilerimiz çok iyi bilmekte ancak, koymaya yerim yok, gurbetçiyim hemen döneceğim gibi bahanelerle alıcının ekmeğine yağ sürmektedir. Hiç kimse emanete bırakılan fındıktan kar edeceğini düşünmesin, emanete teslim ettiğini tarihteki fiyattan daha aşağılara hesap göreceğini unutmasın. Gelin bu sezon emanete bir kilo fındık teslim etmeyelim, alıcının savunduğu arz-talep mekanizması işlesin ve fiyatı üretici olarak biz belirleyelim.”

“FINDIK HASADI YERDEN YAPILMALIDIR”

Hasat konusunda da uyarılarda bulunan Karan, fındık hasadının yerden yapılmasının daha avantajlı olduğunu kaydetti. Erken hasat edilen üründe kalite kaybı yaşandığına işaret eden Karan, “tam olarak olgunlaşmadan daldan yapılan hasat üründe randıman ve kalite kaybına yol açmaktadır. Ayrıca daldan toplama usulüyle yapılan hasatta daha fazla işçilik gitmektedir. Fındık tam olgunlaşıp yere döküldükten sonra yapılan hasat hem işçiliği azaltmakta hem de fındığın kalitesini artırmaktadır. Üreticilerimizin yerden fındık hasadı yapması kendi menfaat ve lehlerine olacaktır” dedi.

KAYNAK :http://www.yesilgiresun.com.tr/gundem/findigi-daldan-degil-yerden-toplayin-h22257.html

YY

 

Kısa adres:

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş