KURUCALI KÖYÜ YAYLA ŞENLİĞİNDE COŞTU

Kurucalı Köyü Muhtarlığı öncülüğünde bu sene birincisi düzenlenen otçu göçü şenliği yoğun bir katılım ile şölen havasında gerçekleştirildi.

Boğazyurt dere obasında gerçekleştirilen otçu göçü programına katılımın yoğun olması dikkatlerden kaçmadı.

Uzun yıllar ardından yaylada böyle bir programın olması bütün köy halkını mutlu etti.

Köy halkı yaylalarına 100 araçlık konvoy ve davul zurna eşliğinde giriş yaptı.

Kurucalı Köyü Muhtarı Mehmet Ali Çıtlak otçu göçü şenliğinde yaptığı konuşmada, yaylamızda ilk defa düzenlemiş olduğumuz otçu göçü programı beklediğimizin üstünde gerçekleşmiştir. Seneye bu organizasyonu daha farklı bir şekilde yapmayı düşünüyoruz. Bundan sonraki dönemde gurbetçilerimizi de yanımızda görmek istiyoruz. Geldikleri zaman umut ediyorum ki onlarda böyle bir ortam karşısında bizler gibi mutlu olacaklar.

Kurucalı Köyü Dernek Başkanı Mehmet Bolat ise, Atalarımızdan kalan tarihi mirası bütün inceliğiyle sürdürmek bizlerini büyüklerimiz nimet borcumuzdur.

Otçu göçü geleneği bugüne kadar tarihin tozlu raflarından durmaktaydı. Biz bunu bugün canlandırdık. Yoğun bir katılım var. Bundan sonraki senelerde Yağlıdere, Bursa, İstanbul ve yurt dışındaki bütün hemşerilerimize izinlerini tatil günlerini bu otçu göçüne denk getirerek hep beraber buluşmak istiyoruz.

Kurucalı Köyü Derneği olarak gurbetçilerimize memleket hasretlerini memleket özlemlerini hissettirmemek amacıyla görsel çalışmalara devam ettiriyoruz. Buda o görsel çalışmalarımızın geleneğimizin yanında bir şölen havasında geçmesi için bizlerde Kurucalı Derneği olarak bundan sonraki dönemlerde üstümüze düşen görevi yerine getirmeye gayret göstereceğiz.

Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen başta Kurucalı Köyü Muhtarı Mehmet Ali Çıtlaka,İş adamlarımıza ve Kurucalı köyü halkına çok teşekkür ediyorum.

İl genel meclis üyesi Fikret Karaslan ise,otçu göçü sıladaki gurbetteki  insanlarımızla mahallemizdeki insanlarımızı yaylada güzel bir ortamda buluşturduk.Güzel bir organize ile şenlik havasında otçu göçü gerçekleşti.Emeği gecen herkese teşekkür ediyoruz.

İş adamı Hümmet Karaaslanda, Kurucalı köyü sakinleri olarak yaylamızda böyle bir organizasyon yapalım dedik. Birincisi düzenlediğimiz program beklediğimizin üstünde bir katılım ile gerçekleştirmenin sevincini yaşıyoruz. Umut ediyorum ki önümüzdeki senelerde bu program tam bir şölen havasında gerçekleşecektir diye konuştu.

Program yöremiz sanatçılarından Conta Kemal ve Mehmet Ay konseri ile devam etti.

Boğazyurt dere obası yaylasında düzenlenen otçu göçü programına Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu, İl Genel Meclis Üyesi Fikret Karaaslan, Emniyet Amiri Turgay Cengiz, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çağlar, eski Belediye Başkanı Şevket Kaya ile çok sayıda Kurucalı Köyü ve yöre halkı katıldı.

HABER FOTO: FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kısa adres:

KURUCALI KÖYÜ YAYLA ŞENLİĞİNDE COŞTU için 2 yorum

  1. SELAMLAR,SAYGILAR…BELKİ BAZI YORUMCU ARKADAŞLAR BANA TEPKİ GÖSTERECEKLER AMA,DÜN 1 NCİSİ DÜZENLENEN,KURUCALI KÖYÜ OT GÖÇÜ ŞENLİĞİ ADINA YAKIŞIR ŞEKİLDE HARİKA GEÇTİ…KURUCALI KÖYÜ HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ TÜM ETKİNLİKLER’DE BİR DEFA DAHA KENDİNİ İSPATLAMIŞTIR…ZATEN HER ZAMAN KÖYÜM VE KÖYÜMÜN GÜZEL İNSANLARI İLE GURUR DUYMUŞUMDUR…HER PLATFORM’DA İLKLERE İMZA ATAN KURUCALI KÖYÜ BİR İLK’E DAHA İMZASINI ATMIŞTIR.İNŞALLAH YAĞLIDEREMİZİN DİĞER KÖYLERİ’DE KURUCALI KÖYÜNÜ ÖRNEK ALARAK BU ETKİNLİKLERİ DEVAM ETTİRİRLER…OT GÖÇÜ TARİHİ YÜZ YILLAR ÖNCESİNE DAYANMASINA RAĞMEN İLK DEFA DÜZENLENMESİ İTİBARİ İLE BİZLERE BU ŞENLİK YÜZ YILLAR ÖNCESİNE GÖTÜRMÜŞTÜR…MERMİLERİN SU GİBİ AKTIĞI,HAVAİ FİŞEKLERİN GÖKYÜZÜNÜ SÜSLEDİĞİ VE YÖREMİZİN HALK OYUNLARININ HERKES TARAFINDAN İCRA EDİLDİĞİ BU ŞENLİK BENCE,HARİKA VE MUHTEŞEMDİ…İŞTE, BİRLİK VE BERABERLİK BUDUR.İNSANLARIN KAYNAŞIMI,ANLAŞIMI BUDUR…BAZILARININ BEKLEDİĞİ GİBİ HİÇ BİR OLUMSUZ VAKANIN OLMAMASIDA ,BU ORGANİZASYONUN SEVİNDİRİCİ BİR YANI OLMUŞTUR…GÜZEL OLAN HER ŞEY’DE İŞİN LOKOMOTİFLİĞİNİ YAPAN KÖYÜM VE ONUN GÜZEL İNSANLARI İLE GURUR DUYUYORUM…İNŞALLAH DAHA GÜZEL OLAN HER ŞEY’DE İMZANIZ OLUR…SİZLERİ SEVİYORUM…SELAM VE SAYGILAR…

  2. helal olsun kurucalı köyü sakinlerine yine yaptılar yapacaklarını…böyle bir etkinliği kimse kolay kolay yerine getiremez..tebrikler …

Yorum eklemek için kullanıcı girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş