Sağlık

ÖNCE SAĞLIK…

Sevgili Yağlıdereliler, Önce sağlık adlı köşemizle bundan böyle her ay sizlerle güncel sağlık konuları ve koruyucu sağlık hizmetleri ile ilgili  bilgiler paylaşmayı hedefliyoruz.

Bu hafta sizlere bölgemizde şu aralar sık rasladığımız bir sağlık problemi olan ishal, korunma yolları ve hastalıkla ilgili neler yapılması gerektiğini paylaşmak istiyorum.

İshal vücuttan fazla miktarda sıvı ve elektrolit (vücutta hayati önemi olan tuzlar) kaybına neden olan , karın ağrısı, sık ve sıvı kıvamda dışkılama ile karakterize bir hastalıkdır. Bu konuda üzerinde durulması gereken en önemli nokta şüphesiz enfeksiyöz ishallerdir. Sıklıkla içme suları ve gıdalarla alınan mikropların meydana getirdiği, barsaklarda iltihabi bir durum (gastroenterit) sonucu oluşan ishaller hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabilir. Bozuk yada uygun hijyenik ortamlarda hazırlanmayan gıdalar, uzun süre bekleyen içerisinde bakteri üremesi için uygun ortam oluşturan süt, yumurta gibi malzemeler bulunduran gıdalar en sık karşılaştığımız suçlulardır. Ayrıca temiz olmayan içme sularıda ciddi ishal salgınlarına neden olmaktadırlar.Suların kaynatılarak içilmesi, klorlanması, depoların , su tesisatlarının temizliklerinin düzenli olarak yapılması korunmada oldukça önemlidir. Ayrıca gıdaların buzdolabinda muhafaza edilmesi, kolay bozulabilecek gıdaların kısa sürede tüketilmesi diğer korunma yollarıdır.

Peki ishal ile karşılaşıldığında ne yapılmalıdır. Öncelikle çocuklar ve yaşlılar, böbrek , kalp hastalığı olanlar diğer bireylere göre ishale oldukca duyarlıdırlar.Hayatı tehdit eden sonuçlar oluşabileceğinden bu grup hastalar hemen en yakın sağlık kuruluşuna müracat etmelidirler. Sıvı- elektrolit  kaybı ishale bağlı ölümlerin en sık nedeni olduğunda bol miktarda sıvı alımı sağlanmalıdır. Sıklıkla bu tabloya bulantı , kusma, iştahsızlık eşlik ettiğinden bu her zaman mümkün olmamaktadır . Ağızdan yeterli sıvı alınamaması durumunda en yakın sağlık kuruluşunda damar yolu ile bu sıvı kaybı giderilmelidir.

Sizlerle pratik sağlık bilgilerini paylaşmayı hedeflediğimiz bbo köşmeizin faydalı ve kalıcı olmasını temenni ediyor ve ve tüm yağlıdereli hemşerilerimiz için önce sağlık diyorum.

 

Uzm. Dr. Tarık ÇUBUKCUOĞLU

İç Hastalıkları Uzmanı

Yağlıdere Devlet Hastanesi Başhekimi