Üçtepe

 TARİHÇESİ

Yağlıdere ilçesinin üst kesimlerine MÖ Rumlar yerleşmiştir. Karadeniz sahillerine hangi medeniyet hâkim olup yönetmişse bu bölgelere yerleşen yerli Rumlar o medeniyetin etkisi altına girerek yaşamlarına devam etmişlerdir.

Yağlıdere vadisine ilk gelen Türkler R.Sultan Beyazıt döneminde horasandan gelip yerleşmeye başlamışlardır.

İlk yerleşme Tekke köyüne olmuştur. Sarı Abdullah Halife denilen bir alim evliya kişi Tekke köyüne gelerek yerleşmiş ve Yavuz sultan selimin Trabzon’da sancak beyi iken gidip gelip yavuz sultan selime hocalık yapmış, Yavuz Sultan Selim Osmanlı padişahı olunca sarı Abdullah Halife efendiyi yani hocasına bir ferman çıkararak beraat vermiş ve bu çevrenin öşrünü de toplama yetkisi vererek tekke köyünde bir medrese açılmasını sağlamıştır.

Böylece bu bölgede Türkleşme ve selamlaşma hareketi hızlanmıştır. Daha sonra bu yöreye Trabzon ve Gümüşhane’de gelerek yerleşen Türk ve Müslüman halk sınır köyüne, üçtepe hisarcık, çağlayan köyü ile tuğlacık köyüne yıllarca süren yerleşmeler olmuştur.

Bu çevreye en yoğun Türk ve Müslüman yerleşmesi kurtuluş savaşı ile başlayan ve Giresunlu olan ve Atatürk’ün de muhafız alay komutanlığını yapan topal Osman ağanın başlattığı bu bölgeye Rum ve Ermenilerden temizlenmesinden sonra olmuştur. En son 1949 yılında Üçtepe beldesinin pelitçik mahallesine Trabzon’dan değişik yerleşim merkezlerinden gelen halkın yerleşmesi ile bu çevre bu günkü duruma gelmiştir.

1964 yılında ilkokul yapılmış olup 1966 yılında çarşı kurulmuştur.1993 yılında da belediyeyi hak kazanıp 1994 yılında ise belediye kurulmuştur.

27 Mart 1994 mahalli idareler seçimleri ile fiilen kurulmuş ve 1 başkan, 2 memur ile hizmet vermektedir. Hizmet binası kendi binası olup, yeterlidir.

Belde merkezi beton parkeyle döşenmiştir.