Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği güçlü kadrosuyla başarılı operasyonlarına devam ediyor.

Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği güçlü kadrosuyla başarılı operasyonlarına devam ediyor.
 
Serebrovasküler olay; toplumda bilinen adıyla İnme (felç) durumu dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Toplumda oldukça sık görülmektedir. İnme, beyin damarlarındaki problemlerden kaynaklanabileceği gibi, ritim bozuklukları gibi kalp hastalıklarından da kaynaklanabilir.
 
İnmenin nadir nedenlerinden biri de patent foramen ovale (PFO) olarak bilinen sol ve sağ kulakçık arasındaki küçük bir delikçiktir(tüneldir)
 
Bu tüneli kapatma yöntemlerinden biri de, kasık damarından girilerek şemsiye yöntemiyle deliğin kapatılmasıdır. Bu yöntem Giresun' da ilk kez başarıyla uygulanmıştır.
 
İşlemi gerçekleştiren Kardiyoloji Kliniği öğretim üyesi Yağlıdereli Doç.Dr.Zeki Yüksel GÜNAYDIN ‘’Nöroloji kliniği tarafından kliniğimize yönlendirilen 56 yaşında daha önce 2 kez inme geçirmiş hastamızın yapılan incelemeleri sonucunda sağ ve sol kulakçıkları arasında küçük bir tünel (pfo) tespit ettik. Hastanın daha önceki inmelerinin sebebinin bu tünel olduğunu düşündük ve konseyimizde bu tünelin kapatılmasına karar verdik. Kasık damarından girerek kalp kulakçıklarında bulunan deliği şemsiye yöntemi ile kapattık. Esasında o bölgeye bir nevi tıkaç yerleştirmiş olduk. Başarılı geçen işlemin ardından hastamız şifa ile taburcu oldu‘’ dedi.
 
Hedeflerinin güncel bilimsel veriler ve teknik gelişmeler ışığında kardiyolojik işlemlerin başarı ile devamını sağlamak olduğunu belirten Günaydın, bu hedef doğrultusunda klinik içindeki tüm meslektaşlarına ve çalışma arkadaşlarına göstermiş oldukları büyük özveri ve ekip ruhu sebebiyle, ayrıca kliniklerine her zaman destek olan Hastane yönetimine, Tıp Fakültesi Dekanlığı, İl Sağlık Müdürlüğü ve Üniversite Rektörlüğü'ne teşekkürlerini iletti.

GALERİ


 

HABER YORUMLARI

Bu habere Henüz Yorum yapılmamış. İlk sen yorum yap..

YORUM YAPINIZ

* Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayımlanacaktır